Qarqet e Shqipërisë

artikull-listë e Wikimedias

Sipas ligjit të miratuar më 31 Korrik të vitit 2014, Shqipëria është ndarë në 12 qarqe ku secili qark përbëhet nga dy ose më shumë bashki të cilat paraqesin nivelin e dytë të ndarjes administrative shtetërore.[1]

Qarqet e Shqipërisë

     Tiranë                        Durrës
     Elbasan                     Shkodër
     Vlorë                          Fier
     Korçë                         Lezhë
     Dibër                          Berat
     Kukës                        Gjirokastër

Numri12
Popullsiamë së paku 70,331 (Gjirokastër) dhe më së shumti 811,649 (Tiranë)
Sipërfaqjamë pak territor 766 km2 (296 sq mi) (Durrës) dhe më shume territor 3,711 km2 (1,433 sq mi) (Korçë)
Asociacioni i qarqeve të Shqipërisë

12 Qarqet e Republikës së Shqipërisë.

Redakto
Stema Qarku Bashkitë Sipërfaqja
km²
Vendndodhja në hartë Popullsia
(2016)[2]
Kryetari i
Qarkut
 
Qarku i Beratit Bashkia Berat,
Bashkia Kuçovë,
Bashkia Poliçan,
Bashkia Skrapar,
Bashkia Ura Vajgurore
1,798 km²
 
139,815 Fatlli Adilaj
 
Qarku i Dibrës Bashkia Bulqizë,
Bashkia Dibër,
Bashkia Klos,
Bashkia Mat
2,586 km²
 
134,153 Naim Gazidede
 
Qarku i Durrësit Bashkia Durrës,
Bashkia Krujë,
Bashkia Shijak

766 km²
 
278,775 Alfred Mullaraj
 
Qarku i Elbasanit Bashkia Belsh,
Bashkia Cërrik,
Bashkia Elbasan,
Bashkia Gramsh,
Bashkia Librazhd,
Bashkia Peqin,
Bashkia Prrenjas
3,199 km²
 
298,913 Bukurosh Stafa
 
Qarku i Fierit Bashkia Divjakë,
Bashkia Fier,
Bashkia Lushnjë,
Bashkia Mallakastër,
Bashkia Patos,
Bashkia Roskovec
1,890 km²
 
312,448 Vangjel Ndreka
 
Qarku i Gjirokastrës Bashkia Dropull,
Bashkia Gjirokastër,
Bashkia Këlcyrë,
Bashkia Libohovë,
Bashkia Memaliaj,
Bashkia Përmet,
Bashkia Tepelenë
2,884 km²
 
70,331 Armand Hilaj
 
Qarku i Korçës Bashkia Devoll,
Bashkia Kolonjë,
Bashkia Korçë,
Bashkia Maliq,
Bashkia Pogradec,
Bashkia Pustec
3,711 km²
 
221,706 Ana Verushi
 
Qarku i Kukësit Bashkia Has,
Bashkia Kukës,
Bashkia Tropojë
2,374 km²
 
84,035 Abedin Oruçi
 
Qarku i Lezhës Bashkia Kurbin,
Bashkia Lezhë,
Bashkia Mirditë
1,620 km²
 
135,613 Gjok Ndoka
 
Qarku i Shkodrës Bashkia Fushë-Arrëz,
Bashkia Malësi e Madhe,
Bashkia Pukë,
Bashkia Shkodër,
Bashkia Vau i Dejës
3,562 km²
 
215,483 Greta Bardeli
 
Qarku i Tiranës Bashkia Kamëz,
Bashkia Kavajë,
Bashkia Rrogozhinë,
Bashkia Tiranë,
Bashkia Vorë
1,652 km²
 
811,649 Aldrin Dalipi
 
Qarku i Vlorës Bashkia Delvinë,
Bashkia Finiq,
Bashkia Himarë,
Bashkia Konispol,
Bashkia Sarandë,
Bashkia Selenicë,
Bashkia Vlorë
2,706 km²
 
183,105 Sadrit Danaj

See also

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2014. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Popullsia e Shqipërisë" (PDF). instat.gov.al. 19 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 prill 2016. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto