Koordinatat: 41°35′V 20°15′L / 41.583°V 20.250°L / 41.583; 20.250

Qarku Dibër shtrihet ne verilindje të Shqiperisë. Është një nga 12 qarqet e Shqipërisë dhe ka një sipërfaqe prej 2.586 km². Qarku i Dibrës përfshin rrethin e Dibrës, rrethin e Bulqizës dhe rrethin e Matit. Qendra e Qarkut të Dibrës ndodhet në qytetin e Peshkopisë. Qarku i Dibrës kufizohet në lindje me Maqedoninë.E gjithë zona është malore dhe përfshin rajonin historik të Dibrës së Vogël. Qarku kufizohet në veri me Qarkun e Kukësit, në perëndim me Qarkun e Tiranës dhe me Qarkun e Durrësit, në Veriperëndim me Qarkun e Lezhës dhe në Jug me Qarkun e Elbasanit. Qarku i Dibrës ka një popullsi prej 125,579[1] (2017) banorë.

Qarku i Dibrës
Qarku i Dibrës
Shteti Shqipëria
Rrethet
Kryeqendra Peshkopia
Kryetari i qarkut Hajri Laçi
Sipërfaqja 2,586 km²
Popullsia (2006) 144,598 banorë
Dendësia e popullsisë 55.9 ban/km²
Kodi ISO 3166-2 AL-09
Harta e Qarkut të Dibrës

qarku i dibres shtrihet ne veri lindje te shqipets

== Gjeografia ==qarku i dibres shtrihet ne veri lindje te shqiperis

Ndarja administrativeRedakto

Qarku i Dibres perfshin rrethin e Dibres ,Bulqizes ,Matit.

PopullsiaRedakto

Qytetet e qarkut të DibrësRedakto

Vendi (me krahësim me qytetet të tjera në Shqipëri) Qyteti Rrethi Popullsia
20. Peshkopia Rrethi i Dibrës 14 100
21. Burreli Rrethi i Matit 13 900
29. Bulqiza Rrethi i Bulqizës 10 000
64. Krasta Rrethi i Bulqizës 1 200

šȘȚǚǜŤŬrscv ;./lkm'pb ui

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

Galeria e fotoveRedakto

Lidhje te jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut