Koordinatat: 40°10′V 19°45′L / 40.167°V 19.750°L / 40.167; 19.750

Qarku i Vlorës është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës përfshin bashkitë: Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Konispol, Finiq dhe Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e Vlorës. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me Qarkun e Fierit, në lindje Qarkun e Gjirokastrës, në jug me Greqinë dhe në jugperëndim deri në perëndim me Detin Adriatik dhe Detin Jon gjatë Bregdetit. Rajoni i Vlorës ka një popullsi prej 181.996[1] banorësh.

Qarku i Vlorës
Qarku i Vlorës
Shteti Shqipëria
Rrethet
Kryeqendra Vlora
Kryetari i qarkut Ervis Moçka
Sipërfaqja 2,706 km²
Popullsia (2010) 211,734 banorë
Dendësia e popullsisë 78.4 ban/km²
Kodi ISO 3166-2 AL-12

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Qarku Vlorë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

[wikimedia: Qarku Vlorë]

BurimetRedakto

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut

Shiko edheRedakto