40°45′N 19°35′E / 40.750°N 19.583°E / 40.750; 19.583

Qarku i Fierit
Stema Qarku i Fierit
Qarku i Fierit në Shqipëri
Qarku i Fierit në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaFier
BashkitëBashkia Divjakë
Bashkia Fier
Bashkia Lushnjë
Bashkia Mallakastër
Bashkia Patos
Bashkia Roskovec
Qeveria
 • PrefektLefter Shehaj
 • Kryetar i Këshillit të QarkutEvis Sema
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.890 km2 (730 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej289.889
 • Dendësia150/km2 (400/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-04
Kodi NUTSAL032
Faqja zyrtareqarkufier.gov.al

Qarku i Fierit është njëri nga 12 qarqet në Shqipëri me një sipërfaqje prej 1.887 km². Qarku i Fierit i përfshin rrethin e Fierit, rrethin e Lushnjës dhe rrethin e Mallakastrës. Qendra e Qarkut të Fierit ndodhet në qytetin e Fierit. ISO 3166-2-Code është AL-04. Qarku i Fierit kufizohet në veri me Qarkun e Durrësit, në veriperëndim me detin adriatik, në Verilindje me qarkun e Elbasanit, në lindje me qarkun e Beratit, në juglindje me qarkun e Gjirokastrës dhe në jug me qarkun e Vlorës. Qarku i Fierit ka një popullsi prej 302.507 ( 2017) banorë. Në qarkun e Fierit rrjedh lumi Shkumbini. Qarku i Fierit është dominuar nga zona e Myzeqesë në të ndodhet lokaliteti i lashtë historik qyteti ilir Apollonia.

Galeria Redakto

Lidhje te jashtme Redakto

Burimet Redakto