Koordinatat: 40°34′V 19°22′L / 40.56°V 19.37°L / 40.56; 19.37

Rrethi i Lushnjës është njëri nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Lushnjës ka 143,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 712 km² dhe kryeqendër Lushnjen.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:

Lidhje te jashtmeRedakto

Këshilli i Qarkut Fier

Shiko edheRedakto