Njësia administrative Karbunarë

Njësi administrative në Shqipëri, në Qarkun Fier
(Përcjellë nga Komuna Karbunarë)

40°33′N 19°26′E / 40.55°N 19.43°E / 40.55; 19.43

Njësia administrative Karbunarë

Komuna Karbunarë është një komunëRrethin e LushnjesShqipëri.[1]

Gjeografia

Redakto

Historia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Ekonomia e kësaj zone varet nga pasuritë natyrore, tokësore dhe nëntokësore. Dy sektorët bazë të ekonomisë janë bujqësia dhe blegtoria, që favorizohen nga klima mesdhetare. Kjo krijon mundësi për kultivimin e kulturave të ndryshme bujqësore dhe të të gjitha llojeve të druftrutorëve dhe vreshtave. Toka bujqësore e zonës së Karbunarës është gjithashtu mjaft prodhuese për drithërat e bukës dhe vitet e fundit po rriten sipërfaqet e kultivuara me vreshta, pemë frutore, ullinj, hurma dhe agrume të ndryshme

Kultura

Redakto

Vendbanimet

Redakto


Referime

Redakto
  1. ^ "Shoqata e Komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe

Redakto