Koordinatat: 40°25′V 19°19′L / 40.42°V 19.32°L / 40.42; 19.32

Rrethi i Fierit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 850 km² dhe kryeqendër Fierin.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Fierit përfshin nën administrim 3 bashki dhe 14 komuna që janë:

Shiko edheRedakto