Joseph Roth (2 shtator 1894, Brody, Austro-Hungari - 27 maj 1939, Paris) ishte shkrimtar dhe gazetar austriak.

Joseph Roth
Joseph Roth
Lindi me: 2 shtator 1894
Lindi në: Brody, Austro-Hungari
Vdiq me: 27 maj 1939
Vdiq në: Paris
Kombësia: Austriak
Profesioni: Shkrimtar
Zhanri: Dramë

VepraRedakto

Të dhëna letrareRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto