Jyväskylä

qytet në Finlandë

Koordinatat: 62°14.5′V 25°44.5′L / 62.2417°V 25.7417°L / 62.2417; 25.7417


Jyväskylä (finlandisht: Jyväskylän kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Jyväskylä
Jyväskylän kaupunki
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Timo Koivisto[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,466.34 [2] km2
Popullsia 135,591 [3] banorë
Dendësia 115.79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1837
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jyvaskyla.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ Timo Koivistosta Jyväskylän uusi kaupunginjohtaja Yle. 10 Nov 2014. (finlandisht)
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  3. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto