Klubi i Basketbollit Bashkimi, i njohur gjithashtu si KB Bashkimi ose Bashkimi Prizren, është një ekip profesionist basketbolli me qendër në Prizren, Kosovë. Skuadra që nga viti 1991 ka garuar në ligën më të mirë profesionale të basketbollit për meshkuj në Kosovë, IP Superliga. Bashkimi është një nga skuadrat më të mëdha të basketbollit të Kosovës, duke formuar një "katërshe të madhe" tradicionale së bashku me Prishtinën, Pejën dhe Trepçën.

Historiku Redakto

Klubi i Basketbollit Bashkimi u themelua në vitin 1945 në Prizren si njëri ndër skuadrat më të vjetra të basketbollit në Kosovë, dhe një nga më të vjetrit në Ballkan. Ka qenë tradicionalisht ekipi sportiv më përfaqësues i qytetit të Prizrenit. Fillimisht duke garuar në garat e ish-Jugosllavisë, Bashkimi luante edhe në Liga e Parë e Basketbollit të Kosovës. Trofeu i fundit i fituar nga ekipi ishte Kupa e Ligës në sezonin 2002/03. Sezoni 2014/15 ishte hera e parë që Bashkimi merrte pjesë në një garë ndërkombëtare, kur skuadra luante në Lidhjen rajonale të Ballkanit.

Emri, ngjyra dhe logoja Redakto

Emri i ekipit Bashkimi nënkupton unitetinshqip. Ngjyrat e ekipit kanë qenë tradicionalisht e portokallta dhe e zeza. Logoja e tanishme është gjithashtu më e vjetra dhe e vetmja që mund të gjendet në arkivin e ekipit.

Klubi i tifozëve Redakto

Klubi i tifozëve të ekipit quhet Arpagijkt.

Trajnerët Redakto

Lojtarë të shquar Redakto

  • Davor Pejçinović
  • William Njoku
  • Johny Philips
  • Lee Benson
  • Schin Kerr
  • Vedran Bosnic,
  • Billy Armstrong,
  • Bledar Gjeqaj,

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto