KF Istogu

Klubi i Futbollistik Istogu

FC Istogu (Klubi Futbollistik Istogu) është një klub futbolliIstog, Kosovë.

FC Istogu
Emri i plotëKlubi Futbollistik Istogu
Pseudonimi(et)Troftat
Themeluar1947
StadiumiStadiumi Demush Mavraj
Kapaciteti6,000
PresidentiFaton Bytyçi
TrajneriNazmi Rama
LigaLiga e Parë e Futbollit të Kosovës
2019-20Liga e Parë e Futbollit të Kosovës
e 4-ta nga 16
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi ka luajtur pothuajse gjatë gjithë kohës që prej themelimit në ndarjet e ulëta të Jugosllavisë dhe tani Kosovës. KF Istogu nuk ka ndonjë meritë të madhe që ata kanë fituar. Në sezonin 2007–08, golashënuesi më i mirë i tyre ndonjëherë, Suad Saliagić u shit në KF Prishtina për një shumë të panjohur, ai shënoi 26 gola në 11 ndeshje që është një rekord në Kosovë. Që nga vitet '60, klubi ka qenë gjithmonë një "klub i mesëm" në divizionet e ulëta.

MbështetësitRedakto

Klubi i tifozëve të tyre njihet si Gjimmat dhe ai u formua në vitin 2000.[1]

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 29 janar 2020 
Nr. Poz. Kombi Lojtari
PT   KVX Valmir Hajrizaj
PT   KVX Kushtrim Hoxhaj
PT   KVX Dardan Podrimaj
MB   KVX Kadri Kastrati
MB   KVX Egzon Kurteshi
MB   KVX Adnan Maxharraj
MB   KVX Ragip Mazrekaj
MB   KVX Arian Qeta
MB   KVX Fatmir Rexhaj
MB   KVX Dardan Sekiraqa
MF   KVX Qendrim Jahaj (kapiten)
MF   KVX Ardi Krasniqi
Nr. Poz. Kombi Lojtari
MF   KVX Qendrim Krasniqi
MF   KVX Ramë Krasniqi
MF   ENG Mërgim Qarri
SM   KVX Malsor Blakaj
SM   KVX Florent Rexhaj
SM   KVX Herolind Zekaj
  KVX Erjon Thaqi
  KVX Erjon Qeta
  KVX Ylli Buleshkaj
  KVX Enis Deliaj
  KVX Lunder Ademaj

ReferimeRedakto

  1. ^ FanClub Gjimnat official Facebook profile