Kalaja e Tivarit ose Qyteti i vjetër i Tivarit (latAntibaris, mal. Stari Grad Bar) është një kala, e cila ka qenë qendra disa shekullore e Tivarit, deri në atë kohë kur qyteti u zhvendos në lartësi më të ulëta, gjëgjësisht në fushë. Sot Kalaja është pjesë e Tivarit të Vjetër, por e braktisur dhe në rrënoja.[1]

Kalaja e Tivarit

Shiko dhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Bar – Srednjevjekovni gradovi Crne Gore". Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2017. Marrë më 26 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto