Kamilja është shpallur rezervat special i natyrës në vitin 1988 më sipërfaqe prej 228 ha. Kodra e gëlqerorëve të Kamilës, karakterizohet me vlera të veçanta natyrore të periudhës paleontologjike. Ky rezervat nuk është monitoruar nga Institucionet e Republikës së Kosovës.[1]

Kamilja
ShtetiKosova Kosova
QarkuLeposaviq
Sipërfaqja228 ha
Krijimi1988

Burimi

Redakto
  1. ^ "Raport për gjendjen e natyrës 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 shtator 2016. Marrë më 1 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)