Kannonkoski (finlandisht: Kannonkosken kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Kannonkoski
Kannonkosken kunta
Komunë
Smoke sauna in Kannonkoski
Smoke sauna in Kannonkoski
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej1.469 [1]
Faqja zyrtarewww.kannonkoski.fi

Komuna ka një popullsi prej 1,469 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 549.62 kilometra katror (212.21 sq mi) prej të cilave 104.87 km2 (40.49 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 3.3 banorë për kilometër katror [(25/sq mi)].

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referime

Redakto
  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 8 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Kannonkoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale