Kaqusha Jashari (lindi më 16 gusht 1946) është politikane nga Kosova. Ajo është inxhiniere e diplomuar e ndërtimtarisë, drejtoreshë shumëvjeçare në Drejtorinë e Rrugëve të Kosovës dhe Kryetare e Partisë Socialdemokrate të Kosovës nga viti 1998-2008[1]. Ka përvojë shumëvjeçare në politikë.

Jeta e hershme Redakto

Kaqusha Fejzullahu lindi në Skënderaji, është vajza e Halil Fejzullahut.

Arsimimi Redakto

Shkolla e mesme teknike, dega e ndërtimtarisë,

Fakulteti teknik i ndërtimtarisë

Aktivitete dhe funksione, të tanishme apo paraprake

1969–1971 Prof. në Shkollën e Mesme Teknike në Prishtinë,

1971–1975 Drejtoreshë teknike në ndërmarrjen ndërtimore në Ferizaj,

1975–1988 Funksione të larta në KSAK,

1989–1991 Drejtoreshë e Fondit të Rrugëve të Kosovës,

1991–1999 Firma private,

1999–2007 Drejtoreshë e Drejtorisë së Rrugëve të Kosovës,

2007 - Deputete,

1990–1998 Anëtare e Kryesisë se PSDK (Partia Socialdemokrate),

1998–2008 Kryetare e PSDK

2008 - Kryetare e Forumit të gruas socialdemokrate,

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2010. Marrë më 22 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)