Karaçi

Një qytet në Pakistan
(Përcjellë nga Karachi)

Karachi (Arabisht: کراچی‎) është qyteti më i madh dhe më i populluar në Pakistan. Sipas popullsisë, Karachi është qyteti i 7-të më i madh. Karachi është kreqyteti i provincës së Sindit.

Karaçi
کراچی‎
Qytet
Muzeu kombëtar në Karachi
Muzeu kombëtar në Karachi
Nofkat: 
Qyteti i Dritave
Popullsia
 • Gjithsej24.300.000
{{{postal_code_type}}}
74XXX – 75XXX
Faqja zyrtarewww.kmc.gos.pk

Karachi konsiderohet si qyteti më i nxehtë në planet. Temperatura më e lartë e regjistruar ishte më 9 maj 1938 me 48 °C. Temperatura më e ulët e regjistruar ishte më 21 janar 1934 me 0 °C.

Edukimi

Redakto

Shkollat në Karachi ndahet në pesë nivele: shkolla fillore nga klasa e parë deri në klasën e pestë, shkolla e mesme nga klasa e gjashtë deri në klasë e tetë, gjimnazi nga klasa e nëntë deri në klasën e dhjetë, shkolla e ndërmjetme nga klasa e njëmbëdhjetë deri në klasën e dymbëdhjetë dhe programet e universitetit.

Veshjet kombëtare

Redakto

Veshja kombëtare e Karachit është Shalwar Qameez, e cilat gratë dhe burrat e veshin këtë veshje në Pakistan dhe Afganistan. Shalwar janë pizhame si pantallona. Këmbët janë të gjerë lartë dhe të gushtë poshtë. Qammez është këmishë e madhe.