51°19′N 9°30′E / 51.317°N 9.500°E / 51.317; 9.500

Kaseli
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej193,773 (qershor 2.006)
{{{postal_code_type}}}
34001–34134
Faqja zyrtarewww.stadt-kassel.de

Qyteti Kasel është i vetmi qytet i madh në Hesenin Verior, për nga madhësia rradhitet si qytet i tretë pas Wiesbadenit dhe Frankfurt am Main të landit Hesen. Kaseli është dhe qytet kryesor historik i Hesenit. Kaseli është i njohur për nga shtrirja e tij nga në të dy anët e lumit Fulda, edhe për ekspozitën e artit që quhet Documenta e cila mbahet në çdo 4 apo 5 vjet që nga viti 1955. për këtë arsye qyteti Kasel që nga marsi i vitit 1999 quhet edhe qyteti-dokumenta.

Kaseli ka diku rreth 194.427 banorë.

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Kultura Redakto

Politika Redakto

Shih edhe Redakto


Lidhje të jashtme Redakto