Kerava (finlandisht: Keravan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Kerava
Keravan kaupunki
Qytet
Kerava town centre
Kerava town centre
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Total35.362 [1]
Faqja zyrtarewww.kerava.fi

Qyteti ka një popullsi prej 35,362 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 30.79 kilometra katror (11.89 sq mi) prej të cilës 0.17 km2 (0.066 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 1,154.87 banorë për kilometër katror (2,991.1/sq mi). Komuna është një-gjuhësore finlandisht.

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 18 janar 2016. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kerava – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale