Kisha e Kuvendit të Rubikut

monument kulture në Shqipëri

Kisha e Kuvendit (Manastirit) të Rubikut ose Kisha e t'Shëlbuemit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Mirditës, në qarkun e Lezhës, Shqipëri.[1]

Kisha e Manastirit të Rubikut
Kisha e Manastirit Te Rubikut 03.jpg
Pamja e përparme e kishës
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Mirditës, Qarku i Lezhës, Shqipëri
Koordinatat 41°45′54″V 19°46′51″L / 41.764911°V 19.780814°L / 41.764911; 19.780814Koordinatat: 41°45′54″V 19°46′51″L / 41.764911°V 19.780814°L / 41.764911; 19.780814
Ndërtuar Shek XI-XII
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 586/4874/DT, 17.03.1948 23.09.1971
Nr. i referencës MR008
Tipologjia Kishe
Kisha e Kuvendit të Rubikut is located in Shqipëria
Kisha e Kuvendit të Rubikut
Kisha e Kuvendit të Rubikut në hartë

PërshkrimiRedakto

Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586/4874/DT, 17.03.1948 23.09.1971". Kisha e Manastirit te Rubikut përmendet si abaci benediktine që në vitin 1166. Është kishë një nefëshe e orientuar ne aksin lindje (absida) perëndim (hyrja kryesore). Konsiderohet e stilit normandin dhe është funksionale për besimtarët. Ka një planimetri në formë kryqi me një lartësi maksimale që arrin në 13.86 metra [2].

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I MIRDITËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2015. Marrë më 23 korrik 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.