Kisha e Shën Dëllisë është një monument i trashëgimisë kulturore në Buhal, rrethi i Përmetit, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886, 10.06.1973".

Kisha e Shën Dëllisë
Shëndëlliu (Buhal, Përmet).jpg
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Buhal, Rrethi i Përmetit, Qarku i Gjirokastrës, Shqipëri
Koordinatat 40°15′25″V 20°18′52″L / 40.257014°V 20.314411°L / 40.257014; 20.314411Koordinatat: 40°15′25″V 20°18′52″L / 40.257014°V 20.314411°L / 40.257014; 20.314411
Ndërtuar GJYSMA E DYTË E Shek. XI – GJYSMA E PARË E Shek. XII E RINDËRTUAR në Shek. XVII
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Ligji 1886, 10.06.1973
Nr. i referencës PR014
Tipologjia Kishë njënefshe me çati druri
Kisha e Shën Dëllisë is located in Shqipëria
Kisha e Shën Dëllisë
Kisha e Shën Dëllisë në hartë

Histori e përshkrimRedakto

Kisha u ndërtua në gjysmën e dytë të shekullit XI – gjysmën e parë të shekullit XII, dhe u rindërtua në shekullin XVII. Ndodhet në një bregore në anë të fshatit pranë lumit Vjosë. Kisha përbëhet nga naosi drejtkëndësh i gjatë në drejtim lindje-perëndim, narteksi thuajse kuadratik në perëndim të tij dhe një hajat i hapur me pilastra kuadratike në anën jugore. Në naos hyhet si nëpërmjet narteksit ashtu dhe nga hajati jugor. Narteksi dhe hajati janë shtuar për herë të parë gjatë rindërtimit të kishës.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I PËRMETIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 qershor 2016. Marrë më 18 dhjetor 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtmeRedakto