Kisha e Shën Mërisë (Labovë e Kryqit, Gjirokastër)

monument kulture në Shqipëri
Disambig.svg Ky artikull ka lidhje me Kishën e Shën Mërisë në Labovë e Kryqit, Gjirokastër. Për artikuj të ngjashëm kliko këtu.

Kisha e Labovës së Kryqit është njëri nga monumentet më interesante në Shqipëri që i kushtohet Shën Marisë.[1] Atje shkohet duke ndjekur rrugën që të çon në Libohovë, nisur nga një degëzim drejt lindjes i autostradës në jug të Gjirokastrës. Në kthesën drejt Libohovës merret pak majtas, te rruga e paasfaltuar që shkon në Suhë dhe vazhdohet në këtë rrugë që nuk është e keqe deri në një kthesë djathtas në drejtim të lartësive të kodrave. Rruga ka degëzim përsëri, por të dyja degët të çojnë në majë të një kodre; pak kilometra më tej është Labova e Kryqit, ku arrihet pasi rruga bëhet përsëri e asfaltuar. I gjithë udhëtimi merr rreth 40 minuta. Kisha e Labovës së Kryqit është një nga më të vjetrat në Shqipëri dhe dikur përmbante një relike të shenjtë që besohej se ishte pjesë e kryqit të vërtetë të Krishtit. Ndërtesa është tipike bizantine me një kupolë të lartë qendrore, me navën dhe aislet e ndërtuara në mënyrë që të krijojnë figurën e kryqit. Hyrja kryesore në kishë është përmes një narteksi të mëvonshëm. Ka të paktën 9 nivele të dallueshme afreskesh të pikturuara në sipërfaqen e mureve të brendshme. Kisha, siç shihet sot, është kryesisht ndërtim i shekullit të 13-të dhe kohës së Despotatit të Epirit, megjithëse një themel fillestar mund të shkojë thellë në kohën e Perandorit Justinian në vitet 527-565 e.j.

Kisha Fjetja e Shën Mërisë (Labovë)
Labova e Kryqit3.jpg
Vendndodhja Labovë e Kryqit, Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Koordinatat 40°04′25″V 20°17′24″L / 40.073611°V 20.29°L / 40.073611; 20.29Koordinatat: 40°04′25″V 20°17′24″L / 40.073611°V 20.29°L / 40.073611; 20.29
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 188610.06.1973
Nr. i referencës GJ110
Kisha e Shën Mërisë (Labovë e Kryqit, Gjirokastër) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mërisë (Labovë e Kryqit, Gjirokastër)
Kisha e Shën Mërisë në hartë

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2015. Marrë më 11 tetor 2016.