Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë)

monument kulture në Shqipëri

Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë) është një monument i trashëgimisë kulturore në Voskopoje, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586 e 4874""17.03.1948, 23.09.1971".

Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë)
LlojiArkitekture
VendndodhjaVoskopoje, Korçë, Shqipëri
Koordinatat40°38′18″N 20°35′24″E / 40.638241°N 20.590044°E / 40.638241; 20.590044
NdërtuarPERIUDHA Post Bizantine, VITI /Shek 1724 / XVII
Organi drejtuesDRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar586 e 487417.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencësKO070
TipologjiaBazilike Me Tre Nefe
Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë)
Kisha e Shën Thanasit në hartë

Përshkrim dhe histori Redakto

Kisha mbaroi së ndertuari me 1721.[2] Ajo është e tipit bazilikë trenefeshe dhe ndodhet në pjesën verilindore të Voskopojës, te lagjia e Akamnelit. Kisha ka dy kupola mbi tambur me qemere dhe kalota sferike të mbështetura mbi dy pilastra dhe tetë shtylla. Permasat e tri nefeve janë 19 m x 10.50 m x 8 m, kurse lartësia e kupolave dhe nefit shkon ne 9m. Absida është e dekoruar së jashtmi nga shtatë harqe të verbëra dhe dy të tjera anësore në të dy krahët ,që kurorëzojne dy dritare të vogla. Hajati është 18.90 m I gjatë dhe 2.85 m i gjerë, i perkufizuar nga 6 arkada të mbështetura nv 5 shtylla dhe dy kapitele.[3] Tani kisha shërben si kishë për varrezat e Voskopojës.[4] Ikonat e kishës janë vjedhur 5 herë në vitet 1990-2010. Vjedhja më e fundit ishte për ikona të pikturuara në vitin 1724.[5]

 
Nartheksi i jashtëm i dekoruar i kishës se Shën Thanasit

Referime Redakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.
  2. ^ Tassos A. Mikropoulos. Elevating and Safeguarding Culture Using Tools of the Information Society, p. 315
  3. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.
  4. ^ Kirchhainer, Karin (2003). "Iconographic Characteristics of the Churches in Moschopolis and Vithikuqi (Albania)" (PDF). Makedonika. 35 (04): 163–191. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 tetor 2016. Marrë më 2010-11-07. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Albanian Television News. "Voskopojë, vidhet kisha". Marrë më 7 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto