Klementi VIII

Papa Katolik i shekullit të 17

Papa Klementi VIII (Ippolito Aldobrandini l. 24 shkurt 1536, Fano - v. 3 mars 1605, Roma) ishte papa i 231 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 janar 1592 dhe deri më 3 mars 1605. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti IX, ndërsa pasardhësi papa Leoni XI.

Papa Klementi VIII
Clemente VIII
papa i 231 i Kishës Katolike
C o a Clemente VIII.svg
Zgjedhja 30 janar 1592
Shenjtërimi 2 shkurt 1592
Fundi papatit 3 mars 1605
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Inoçenti IX
Pasardhësi papa Leoni XI
Emri Ippolito Aldobrandini
Lindja Fano, 24 shkurt 1536
Vdekja Roma, 3 mars 1605
Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti IX
Papë
30 janar 15923 mars 1605
Pasardhësi 
papa Leoni XI