Papa Leoni XI

papë katolik i shekullit të 17-të

Papa Leoni XI (Alessandro di Ottaviano de' Medici l. 2 qershor 1535, Firence - v. 27 prill 1605, Roma) ishte papa i 232 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 prill 1605 dhe deri më 27 prill 1605. Paraardhës i tij ishte papa Klementi VIII, ndërsa pasardhësi papa Pali V.

Papa Leoni XI
Leone XI
papa i 232 i Kishës Katolike
Medici popes.svg
Zgjedhja 1 prill 1605
Shugurimi peshkopal 10 prill 1605
Fundi papatit 27 prill 1605
Paraardhësi papa Klementi VIII
Pasardhësi papa Pali V
Emri Alessandro di Ottaviano de' Medici
Lindja Firence, 2 qershor 1535
Vdekja Roma, 27 prill 1605
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit në Vatikan

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * (anglisht) {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi VIII
Papë
1 prill 160527 prill 1605
Pasardhësi 
papa Pali V