Papa Klementi X (Emilio Bonaventura Altieri l. 13 korrik 1590, Roma - v. 22 korrik 1676, Roma) ishte papa i 239 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 prill 1670 dhe deri më 22 korrik 1676. Paraardhës i tij ishte papa Klementi IX, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti XI.

Papa Klementi X
Clemente X
Klementi X rituali nga Giovan Battista Gaulli
papa i 239 i Kishës Katolike
C o a Clemente X.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 29 prill 1670
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 11 maj 1670
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 22 korrik 1676
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Emilio Bonaventura Altieri
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 13 korrik 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 22 korrik 1676
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi IX
Papë
29 prill 167022 korrik 1676
Pasardhësi 
papa Inoçenti XI