Papa Klementi XII (Lorenzo Corsini l. 7 prill 1652, Firence - v. 6 shkurt 1740, Roma) ishte papa i 246 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 korrik 1730 dhe deri më 6 shkurt 1740. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti XIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XIV.

Papa Klementi XII
Clemente XII
Klementi XII rituali nga Agostino Masucci
papa i 246 i Kishës Katolike
C o a Clemente XII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 12 korrik 1730
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 16 korrik 1730
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 6 shkurt 1740
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti XIV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Lorenzo Corsini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Firence, 7 prill 1652
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 6 shkurt 1740
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti XIII
Papë
12 korrik 17306 shkurt 1740
Pasardhësi 
papa Benedikti XIV