Euridika (Greqisht: Εὐρυδίκη), e lindur si Kleopatra (Greqisht: Κλεοπάτρα) ishte një grua fisnike maqedonase e mesit të shekullit IV p.e.s. mbesa e Attalusit dhe gruaja e fundit (e shtatë) e Filipit II të Maqedonisë.[1] [2]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Green, Peter; Alexander of Macedon: 356-323 B.C. A Historical Biography; Berkeley & Los Angeles; University of California Press; 1991.
  2. ^ Plutarch, The Life of Alexander, 9