Coordinates: 41°17′45″N 20°03′14″E / 41.2958°N 20.0540°E / 41.2958; 20.0540

Klosi është një qytet në Shqipëri, qendër i Bashkisë Klos. Pranë qytetit të Klosit kalon lumi i Matit. Klosi ndodhet afer Burrelit.

Klosi
Stema zyrtare e Klosi
Popullsia
21.000
{{{postal_code_type}}}
8002
Faqja zyrtare[ Bashkia e Klosit]

GjeografiaRedakto

Klosi ndodhet në verilindje të shqiperisë në luginën e lumit mat. Fshatrat e ndryshëm përreth janë klos-katund, fullqet, dars, bershi, suc etj.

DemografiaRedakto

Popullsia e Klosit është pothuajse heterogjene (99%). Mund të dallojmë një minoritet romesh.

EkonomiaRedakto

Agrikultura eshte nje nder bazat kryesore te ekonomise se komunes se Klosit.Industria nuk ekziston pothuajse fare pervec nje miniere kromi.Ne qender te qytetit mund te dallojme nje sere numer bar e kafe.

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

BurimetRedakto