Koalicioni LA (ish Koalicioni LAA) ishtë një aliancë politike në Kosovë, në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Alternatives që u paraqit në zgjedhjet e 2017, së bashku me Kosova e Re Aleanca[1], të cilët u larguan nga koalicioni pas zgjedhjeve. Koalicioni ishtë në opozitë dhe kite 25 ulëse.

Lidhja demokratike e Kosovës, anëtari Avdullah Hoti ishtë lider i grupit parlamentar.[2] Ai ishte kandidat për kryeministër.[3]

Zgjedhjet e vitit 2017 Redakto

Asnjë parti e vetme ose koalicioni para-zgjedhor nuk arriti të jetë në gjendje për të qeverisur vetëm në Kosovë, sipas rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të parakohshme, të mbajtura më 11 qershor 2017 koalicioni LAA doli e treta në zgjedhje prapa PAN Koalicionit dhe Vetëvendosje, duke fituar 29 vende. Shumë takime janë mbajtur me Vetëvendosjen zyrtarisht për të formuar një koalicion me 61 ulëse që është për një shumicë minimale që duhet të plotsohet, por asnjë marrëveshje nuk ishte arritur.

Më 4 shtator në vitin 2017, Kosova e Re Aleanca udhëheqësi Behgjet Pacolli e informoi Lidhjen Demokratike të Kosovës, liderin Isa Mustafa që ata po largohen nga koalicioni.[4] disa orë më vonë Kosova e Re Aleanca u bashkua me PAN Koalicioni dhe për të formuar qeverinë, në 9 shtator në vitin 2017, i cili la LA Koalicionit në opozitë.[5]

Referime Redakto

  1. ^ IndeksOnline (2017-05-16). "Ekskluzive: AKR-ja i bashkohet LDK-së në koalicion". Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2017. Marrë më 2017-10-16.
  2. ^ "Avdullah Hoti, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së". KOHA.net. 2017-08-01. Marrë më 2017-10-16.
  3. ^ GazetaExpress (2017-05-15). "Ekskluzive: Avdullah Hoti kandidat i LDK'së për Kryeministër". Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2017. Marrë më 2017-10-16.
  4. ^ "ZYRTARE: AKR braktis LDK-në". Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2018. Marrë më 2017-10-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës". www.insajderi.com. Marrë më 2017-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)