Avdullah Hoti (i lindur më 4 shkurt 1976) është politikan kosovar i cili aktualisht shërben si Kryeministër i Kosovës që nga 3 qershori 2020. Ai ishte kandidatë në koalicion për Kryeministër në Zgjedhjet  parlamentare ne Kosovë të 2017. Ai ka shërbyer si Ministër i Financave në mes të vitit 2014 dhe më 2017 në koalicionin qeverisës PDK/LDK.[1]

Avdullah Hoti
Kryeministri i 5-të Kosovës
Në detyrë
3 qershor 2020 – 22 mars 2020
Paraprirë ngaAlbin Kurti
Zëvendës Kryeministër i Kosovës
Në detyrë
3 shkurt 2020 – 25 mars 2020
Paraprirë ngaBehgjet Pacolli
Ministri i Financave
Në detyrë
8 dhjetor 2014 – 2 gusht 2017
Paraprirë ngaBedri Hamza
Pasuar ngaAgim Krasniqi
Të dhëna vetjake
U lind më4 shkurt 1976
Rahovec-Kosove
NënshtetësiaKosovar/Shqiptar
Partia politikeLidhja Demokratike e Kosovës
PunësimiPolitikan

Karriera politike Redakto

Ai ishte kandidat i koalicionit për Kryeministër në zgjedhjet parlamentare të Kosovës të vitit 2017. Ai u bë shefi i grupit parlamentar të LDK-së nga viti 2017 deri më 2020, kur mori detyrën si Zëvendës Kryeministër i Parë. Ai u emërua nga LDK për të qenë i nominuari i partisë së tij për Kryeministër pasi qeveria Kurti dështoi në votimin e besimit, por kualifikimi i tij për të qenë Kryeministër u mor në pyetje nga Albin Kurti dhe partia e tij me arsyetimin se nuk mund të formohet një qeveri pa pasur më parë partinë që fituan zgjedhjet hyjnë në qeveri dhe ata kërkuan zgjedhje të reja. Sidoqoftë, më 28 maj 2020, Gjykata Kushtetuese e Kosovës i dha të drejtën partisë së dytë dhe Avdullah Hotit për të formuar një qeveri pa zgjedhje. Pasi partia që fitoi zgjedhjet nuk arriti përsëri të formonte një qeveri të re, Gjykata argumentoi se Avdullah Hoti kishte të drejtë të vazhdonte të votohej nga Parlamenti si Kryeministri i ri i Republikës së Kosovës. Më 3 qershor 2020, Hoti u zgjodh Kryeministër me 61 vota pro, 24 kundër dhe një abstenim.[2]

 
Aleksandar Vuçiç, Presidenti i Serbisë (majtas), Donald Trump, Presidenti i Shteteve të Bashkuara (në mes), dhe Hoti (djathtas), duke nënshkruar Marrëveshjen ekonomike Kosovë-SerbiShtëpinë e Bardhë, 2020.

Më 4 shtator 2020, Hoti dhe Aleksandar Vuçiç, Presidenti i Serbisë, nënshkruan një marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Serbisë dhe Kosovës në Shtëpinë e Bardhë në prani të Donald Trump, President i Shteteve të Bashkuara.[3] Marrëveshja do të përfshijë tranzit më të lirë, duke përfshirë hekurudhën dhe rrugën, ndërsa të dy palët ranë dakord të punojnë me Bankën Eksport – Import të Shteteve të Bashkuara dhe Korporatën Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SH.B.A. dhe të bashkohen me Zonën Mini Schengen, por marrëveshja përfshinte gjithashtu njohja reciproke midis Izraelit dhe Kosovës.

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2019. Marrë më 3 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro". Gazeta Express. 28 maj 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
  3. ^ Riechmann, Deb (4 shtator 2020). "Serbia, Kosovo normalize economic ties, gesture to Israel" (në anglisht). Associated Press. Marrë më 4 shtator 2020.

Lidhje të jashtme Redakto