Donald Tramp ose Donëlld Trampi (lindi më 14 qershor 1946) është biznesmen dhe presidenti i 45-të i SHBA-së.[1]

Donald Trump
Donald Trump
Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara
20 janar 201720 janar 2020
Paraardhësi: Barack Obama
Të dhënat personale
Lindi më: 14 qershor 1946
Lindi në: New York City, New York, SHBA
Shkolla e kryer: Universiteti i Fordhamit, Universiteti i Pensilvanisë
Partia politike: Partia Republikane
Bashkëshortja Ivana Zelníčková
(m.1977; divorcuar 1991)
Marla Maples (m.1993; divorcuar 1999)
Melania Trump
(m.2005)
Fëmijë Donald Jr.
Ivanka
Eric
Tiffany
Nënshkrimi
Donald Trump

Në qershor të vitit 2015, ai vendosi të kandidojë si presidenti i ardhshëm i SHBA-ve. Më 8 nëntor 2016, ai u shpall si presidenti i 45-të i SHBA-ve duke mposhtur kandidaten demokrate Hillary Clinton. Mori postin më 20 janar 2017. Për nga mosha, Donald Trump është presidenti më i vjetër i ShBA-ve.

Jeta personale dhe familjaRedakto

Ai lindi dhe u rrit në New York dhe morri diplomën Bachelor në ekonomi në shkollën Wharton në Universitetin e Pensilvanisë në vitin 1968.

Donald Trump ka pesë fëmijë prej tri martesave dhe tetë nipa dhe mbesa.[2][3] Së pari u martua me modelen çeke Ivana Zelníčková më 7 prill 1977. Ata kishin tre fëmijë Donald Trump, Jr., Ivanka Trump dhe Eric Trump, të cilët janë \ zv.presidentët ekzekutiv në ''The Trump Organization''. Ata u divorcuan në vitin 1991.

Pas divorcit, Donald u martua me aktoren amerikane Marla Maples në vitin 1993. Ata kanë një vajzë Tiffany Trump. Ata u ndanë në maj 1997[4] dhe u divorcuan në qershor 1999.[5][6]

Donald Trump u fejua me Melania Knauss në prill 2014[7] dhe u martua me të në vitin 2015.[8][9][10] Së bashku kanë një djalë, Barron Trump.\

KarrieraRedakto

Trump e filloi karrierën e tij në biznes, si trashëgimtar i pronave të lëna nga babai i tij, atij dhe vëllezërve të tjerë e fëmijëve të tyre. Në një deklaratë ka thënë se e ka filluar karrierën e tij me një borxh prej 1 milion dollarësh[11] prej babait të tij. Në momentin e kandidimit për president, pasuria e tij e deklaruar zyrtarisht arrinte në 8,737,540,000$.[12]

Asetet kryesore të pasurisë së tij përfshijnë godinat e shumta dhe pasuri të patundshme. Pothuaj në cdo qytet kryesor të Shteteve të Bashkuara ndodhet një godinë e lartë e organizatës Trump, e cila drejtohej prej Donald Trump që prej viti 1971. Organizata e tij  zotëron gjithashtu dhe një numër të madh objektesh të tjera luksi si kazino, fusha golfi etj.

Trump është angazhuar dhe në fushën e medias, duke qenë ideator i një reality show të quajtur “The Apprentice” dhe gjithashtu përmes zotërimit të të drejtave të transmetimit të programit “Miss Universe”, të drejtat e së cilit i shiti në vitin 2015.[13]

Pas zgjedhjes si president, fëmijët e tij drejtojnë organizatën Trump.

PresidencaRedakto

 
Trump gjatë betimit si president

Në ditën e inaugurimit të tij si president, kundërshtuesit e politikave të Trump, duke pretenduar se Rusia dhe forca të tjera të huaja kishin ndikuar rezultatin e zgjedhjeve, organizuan protesta mbarëkombëtare, që u ndoqën dhe nga përkrahës në vende të ndrysme te botës. Protesta më e madhe, e organizuar në formën e një marshimi ishte ajo që u quajt “Women’s March” (Marshimi i Grave), e cila mblodhi mbi mbi 3.5 milion protestues.[14] vetëm në Shba dhe mendohet se rreth 5 milion protestues në të gjithë botën. Temë kryesore e protestës ishtë kundërshtimi i ligjeve që ndalonin të drejtën e abortit apo që pendonin hyrjen e emigrantëve dhe familjarëve të tyre në ShBA.[15]

Në 100 ditët e para në zyrë Trump filloi presidencën e tij duke hedhur poshtë dekrete të rëndësishme të firmosura nga paraardhësi i tij Barack Obama. Dekrete që kishin të bënin më shëndetësinë dhe tregtinë, ku më i rëndësishmi ishtë dekreti që nxorri ShBA-të jashtë bashkimit tregtar me shtetet e Paqësorit.  

 
Trump në takimin me liderët e G7

Ai  dha urdhër për rifillimin e punimveve për dy naftësjellës shumë të kundërshtuar, të cilët kalojnë në tokat dhe rezervatet e indianëve të amerikës.[16] Përmes dekreteve që pasuan Trump ndaloi hyrjen e emigrantëve që vinin nga shtete promovese apo bashkëpuntore me terroristët.[17][18] Dekret ky që solli shumë konflikte politike por edhe institucionale dhe që u kundërshtua e u bllokua nga shumë gjykatës federalë , gjë që bëri që edhe të shtyhej miratimi i tij nga Kongresi amerikan.[19] Vendimet e tij hasën kundërshtim nga organizata të ndryshme civile dhe grupe që prekeshin nga vendimet e tij, kryesisht emigrantët dhe gratë. 

Në 1 Qershor 2017 Presidenti Trump njoftoi tërheqjen e SHBA-së nga ''Marrëveshja e Parisit për Klimën'', sikurse kishte premtuar gjatë fushatës së tij në emër të mbrojtjes së punësimit amerikan dhe të sloganit të tij “Amerika në fillim”.[20]

Në politikën e jashtme ai i kushtoi rëndësi të madhe luftimit ë militantëve terrorist të SHtetit Islamik, ku autorizoi dhe fushata ushtarake kundrejt tyre.  Rëndësi të vecantë i kushtoi dhe konfliktit me Korenë e Veriut, duke u përpjekur përmes sanksioneve të shtuara ndalimin e zhvillimit të mëtejshëm të programit nuklear të Koresë së Veriut. Përmes një turi diplomatik në Azi, sekretari i shtetit dhe zv.Presidenti, siguruan mbështetjen e fuqive aziatike në luftën kundër Koresë së Veriut.

ReferimetRedakto

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 nëntor 2016. Marrë më 13 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Michaud, Sarah (3 tetor 2011). "Donald Trump, Jr. Welcomes Son Tristan Milos". People. Marrë më October 5, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Trump's daughter, Ivanka, gives birth to third child". Fox News Channel. 27 mars 2016. Marrë më March 28, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Arena, Salvatore; Baker, K. C. (9 qershor 1999). "Marla caves on prenup battle, takes $2 million in divorce". Daily News. New York. Marrë më January 9, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Marla Maples Still Loves Donald Trump". People. gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Trump always says 'I do' to having a prenup". Chicago Tribune. 21 janar 2005. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The Donald is getting married – again". CNN. 29 prill 2004. Marrë më January 10, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Gillin, Joshua (21 korrik 2015). "The Clintons really did attend Donald Trump's 2005 wedding". PolitiFact.com (Tampa Bay Times/Miami Herald). Marrë më August 21, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Krueger, Alyson (27 qershor 2011). "Top 12 May–December Romances: Donald Trump and Melania Trump & Ivana Trump and Rossano Rubicondi (24 years)". Time. Marrë më August 29, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Brown, Tina (27 janar 2005). "Donald Trump, Settling Down". The Washington Post. Marrë më May 22, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ https://www.cnbc.com/2015/10/26/donald-trump-my-dad-gave-me-a-small-loan-of-1-million-to-get-started.html[lidhje e vdekur]
 12. ^ https://www.washingtonpost.com/politics/exclusive-trump-will-declare-9-billion-net-worth-as-he-reveals-2016-plans/2015/06/15/a00e74c0-137c-11e5-9ddc-e3353542100c_story.html?utm_term=.ce77b32617fb[lidhje e vdekur]
 13. ^ https://www.nytimes.com/2015/09/15/business/media/trump-sells-miss-universe-organization-to-wme-img-talent-agency.html[lidhje e vdekur]
 14. ^ https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/01/womens-march-protest-count/514166/
 15. ^ http://aa.com.tr/en/europe/european-women-march-against-trump/732213
 16. ^ http://www.botasot.info/amerika-bota/644781/presidenti-trump-nenshkruan-urdher-ekzekutiv-per-naftesjellesin/
 17. ^ https://www.evropaelire.org/a/28268468.html
 18. ^ https://sot.com.al/bota/urdh%C3%ABr-ekzekutiv-i-presidentit-trump-t%C3%AB-ardhurit-nuk-hyjn%C3%AB-dot-gjykata-bllokon-deportimin
 19. ^ https://www.theguardian.com/us-news/2017/jan/28/airports-us-immigration-ban-muslim-countries-trump
 20. ^ http://www.trt.net.tr/shqip/bota/2017/06/02/trump-njofton-terheqjen-e-amerikes-nga-marreveshja-per-klimen-744236