Politikani është një person që merret me politikë. Ky definicion, jo rrallë herë, merr konotacion të përgjithësuar përgjatë linjave shoqërore.

 Commons: Politicians – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.