Nikolas Maduro Moros (lindi më 23 nëntor 1962) është presidenti i 65-të i Venezuelës që nga viti 2013. Para se të bëhet president, ai ishte ministë i punëve të jashtme nga viti 2006 deri në vitin 2013 dhe zv. president i shtetit nga viti 2012 deri në vitin 2013.

Nikolas Maduro
Nicolás Maduro, president of Venezuela (2016) cropped.jpg
Presidenti i Venezuelës
Në zyrë
5 mars 2013 – Në detyrë
PasardhësiHugo Çavez
Zëvendës President i Venezuelës
Në zyrë
13 tetor 2012 – 5 mars 2013
PasardhësiElías Jaua
Pasuar ngaJorge Arreaza
Ministër i Punëve të Jashtme
Në zyrë
9 gusht 2006 – 15 janar 2013
PasardhësiAlí Rodríguez Araque
Pasuar ngaElías Jaua
Të dhënat vetjake
Lindur më23 nëntor 1962
Karakas Venezuela
Partia politikePartia e Bashkuar Socialiste
Bashkëshortja/etCilia Flores
FëmijëtNicolás Maduro Guerra
Signature

Jeta personaleRedakto

Babai i tij, Nikolas Maduro Garcia, vdiq në një aksident me motor më 22 prill 1989. Nëna e tij ishte Teresa de Jesús Moros. Nikolasi ishte rritur si katolik, por thuhet se ai ishte ndjekës i Sathya Sai Baba.

Nikolasi u martua me Cilia Flores, e cila është politikane dhe presidentja e katërt i asambles kombëtare. Ai i ka dy mbesa me emrin Paula dhe Sofía.

Lidhje të jashtmeRedakto