Kodra e Dashecit është një kurriz i cili ndodhet në komunën e Skënderajit, në rajonin kodrinoro - malor të Drenicës, në Kosovë. Ajo është e vendosur në pjesën veriore të vendit, 27 km në perëndim të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë. Kodra e Dashecit përfshihet në Malin e Çyçavicës.[1][2]

Klima në këtë zonë është e lagësht dhe subtropikale. Temperature mesatare vjetore është rreth 11 ° C. Muaji më i ngrohtë është korriku, kur temperatura mesatare është rreth 24 ° C, dhe më muaji më i ftohtë është muaji dhjetor, me -2 ° C. Reshjet mesatare vjetore janë rreth 1134 milimetra. Muaji me më së shumti reshje është muaji maj, me një mesatare prej 143 mm të reshjeve, dhe muaji më i thatë është gushti, me 25 mm reshje.[3][4]

Shih edheRedakto

Koordinatat: 42°43′56″V 20°50′51″L / 42.7322°V 20.8475°L / 42.7322; 20.8475

ReferimetRedakto

  1. ^ Kodra e Dashecit (google.maps)
  2. ^ Doševačko BërdaGeonames.org (cc-by); pas përditësuar më 2012-01-19; baza e të dhënave të shkarkuar në 2015-05-23
  3. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)