Çyçavica ose Qyqavica është një mal i vendosur në qendër të Kosovës (Dardanisë), me një gjatësi prej rreth 8 km dhe me gjerësi prej rreth 5 km.

Çyçavica
Pika më e lartë
MajaKodra e Stanicës
Ngritja1,091 m (3,579 ft)
Gjeografia
ShtetiKosova Kosova

Maja e saj më e lartë arrin në një lartësi prej 1,091 m (3,579 ft). Pika më e njohur është e ashtuquajtura Kodra e Stanicës. Mali i Çyçavicës ndodhet në vijën kufitare ndërmjet rajonit të Drenicës dhe Rrafshit të Dardanisë. Lumi Sitnica kalon në rrëzë të malit të Çyçavicës. Fshati më i afërt është fshati Krasaliq në anën e Drenicës ndërsa Zhilivoda në anën e Artakollit. Qytete më të afërta janë: Vushtrria, Kastrioti, Fushë Dardania dhe Drenasi.[1][2][3][4]

Gjatë Luftës së Dardanisë 1998-1999, shumë fshatarë u strehuan në rajonin e këtij mali deri në përfundimin e luftës.

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Čičavica sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  2. ^ Peel, M C; Finlayson, B L. "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences (në anglisht). 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Marrë më 30 janar 2016.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  3. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index" (në anglisht). NASA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2020. Marrë më 30 janar 2016.
  4. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)" (në anglisht). NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 janar 2016.