Kodra e Shpijes është një kodër mali në Kosovë. Ajo është e vendosur në pjesën veriore të vendit, 15 km në perëndim të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë. Lartësia e Kodrës së Shpijes është 821 metra mbi nivelin e detit dhe si e tillë Kodra e Shpijes është pjesë e Malit Çyçavica.[1][2]

Relievi përreth Kodrës së Shpijes është i sheshtë në juglindje, por në perëndim të saj janë kodrat. Zona përreth Kodrës së Shpijes është mjaft e populluar, me një dendësi prej 222 banorë për kilometër katror. Qytetetet më të afërta janë Prishtina, 15.4 km në lindje të Kodrës së Shpijes si dhe Kastrioti. Bimësia në rajonin e Kodrës së Shpijes është relativisht e zhvilluar në fushat dhe bregoret e afërta. Në rajonin përreth Kodrës së Shpijes, kodrat dhe formacionet e shkëmbinjve janë unike.[3]

Klima është e lagësht dhe subtropikale. Temperatura mesatare është 12 ° C. Muaji ​​më i ngrohtë është korriku, me 24 ° C, dhe muaji më i ftohtë është dhjetori, me -2 ° C. Reshjet mesatare të shiut janë 931 milimetra në vit. Muaji me reshjet më të mëdha të shiut është muaji maj, me 131 milimetra shi, dhe muaji më i thatë është gushti, me vetëm 17 mm shi.[4][5]

Shih edheRedakto

Koordinatat: 42°40′58″V 20°58′44″L / 42.68278°V 20.97889°L / 42.68278; 20.97889

ReferimeRedakto

  1. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kodra Špijes e Geonames.org (cc-by); pas përditësuar më 2012-01-19; baza e të dhënave të shkarkuar në 2015-05-23
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)