Kolegji i Troshanit ka qenë një kolegj arsimor i krishterë katolik hapur më 14 qershor 1882 nga françeskanët P. Mariano Pizzochini dhe P. Gian Piero Ferrari.

Themelimi Redakto

Dy fretën të misionit françeskan në viset shqiptare, P. Marjani nga Palmanova dhe P. Gjan Piero nga Bergamo morën e dhanë për më se dy vite me Kurinë e Urdhrit dhe me Kongregacionin e Propagandës së Fesë. Ky kolegj do t'i përkushtohej marrjes së mësimeve të vendasve katolikë shqiptarë para se të shkonin për formimin e lartë kryesisht në kuvendet e Bosnies.

Breznia e parë Redakto

Më 1886 qe viti kur kreu brezi i parë i xhakonve: Zef Fishta, Martin Lushaj, Mëhill Mesi, Pashk Mitroviqi (Mazrreku), Sebastjan Paliq e Simon Vrusha (Gjadri). I gjithë ky brez shkoi për t'u shkolluar në Bosnie. Më 1888 kreu breznia e dytë, në mes të të cilëve gjendej Hilë Gjeçovi.[1]

Referime Redakto

  1. ^ Kurti, Donat (2003). Provinça Françeskane Shqyptare. Shkodër: Botime Françeskane. fq. 18–24. ISBN 99927-789-1-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)