Kombëtarja shqiptare e futbollit të grave

Kombëtarja shqiptare e futbollit të grave është përfaqësuesja në futboll e Shqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Kombëtarja u formua në vitin 2011.[1] Trajneri është ish-futbollisti i Kombëtares së meshkujve Altin Rraklli.[2] Ndeshja e parë miqësore kundër Maqedoninë u zhvillua me 5 maj 2011Pogradec.[3]

SkuadraRedakto

Në ekipin kombëtar janë gjithsej 24 futbolliste femra nga Shqipëria dhe Kosova, të cilat zhvilluan testet e para për krijimin e një ekipi përfaqësues. Rrakli ka thirrur 13 lojtare nga Shqipëria dhe 11 nga Kosova.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kombëtarja shqiptare për femra, në vitin 2011" Arkivuar 7 janar 2020 tek Wayback Machine - E hapur me 18 korrik 2011
  2. ^ "Kombëtarja e femrave, "troket" miqësorja e parë"[lidhje e vdekur] - E hapur me 18 korrik 2011
  3. ^ "Seranaj scores as Albania women make their debut" - E hapur me 18 korrik 2011

Shih edheRedakto