Njësia administrative Gruemirë

(Përcjellë nga Komuna Gruemirë)

Komuna Gruemirë është një komunë në Rrethin e Malësisë së MadheShqipëri.[1]

Njësia administrative Gruemirë
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej12.825

Gjeografia

Redakto

Komuna Gruemirë kufizohet në veri me Komunën Qendër dhe Komunën Shkrel, në lindje me Komunën Pult, në jug me Komunën Rrethinat dhe në perëndim laget nga Liqeni i Shkodrës.

Historia

Redakto

Emri i kësaj komune mban emrin nga një fshat ne qendër të kësaj komune i quajtur Gruemirë emri i këtij fshati vjen nga një grua e mirë e cila po mbushte ujë tek pusat e asaj kohe që ndodheshin afër kroit në veri të fshatit Gruemirë,ndërsa kalonin disa udhëtar të lodhur nga udhëtimi i kërkuan ujë nga boliera e saj, por në atë kohë ishte verë e that dhe pusat kishin shumë pak ujë ndonëse vetëm atë ujë kishte pas i sqarojn se ishin në një fshat tjetër në verilindje të fshatit Gruemirë sot i quajtur Grud-Fushë dhe i kërkuan ujë pasi ishin të etur nje gruas që po mbushte ujë dhe ajo ua mohoi madje i gjuajti me gur pasi i dëgjoi këto fjalë gruaja e mirë u dha ujë të pinte pastaj udhëtarët thanë per fshatin e asaj gruas që nuk u dha ujë të pinte që është fshati i gruas të keqe sot i quajtur (Grudë),ndërsa për fshatin e gruas të mirë që u dha ujë të pinte e quajtën fshati i gruas së mirë. Që në atë kohë emri i kësaj zone mbeti emri "Gruemirë". Emri i zonës apo katundit ndeshet në kadastrat e Venedikut shek. XV si Grouemire.Referime

Redakto
  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe

Redakto