Njësia administrative Gruemirë

(Përcjellë nga Komuna Gruemirë)
Njësia administrative Gruemirë
Njësia administrative Gruemirë is located in Shqipëria
Njësia administrative Gruemirë
Njësia administrative Gruemirë
Njësia administrative Gruemirë (Shqipëria)
42°09′33″V 19°31′08″L / 42.1591667°V 19.5188889°L / 42.1591667; 19.5188889Koordinatat: 42°09′33″V 19°31′08″L / 42.1591667°V 19.5188889°L / 42.1591667; 19.5188889
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Malësisë së Madhe
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 113.7 km²
Popullsia 12,825 banorë(2005)
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Gruemirë është një komunë në Rrethin e Malësisë së MadheShqipëri.[1]

GjeografiaRedakto

Komuna Gruemirë kufizohet në veri me Komunën Qendër dhe Komunën Shkrel, në lindje me Komunën Pult, në jug me Komunën Rrethinat dhe në perëndim laget nga Liqeni i Shkodrës.

HistoriaRedakto

Emri i kësaj komune mban emrin nga një fshat ne qendër të kësaj komune i quajtur Gruemirë emri i këtij fshati vjen nga një grua e mirë e cila po mbushte ujë tek pusat e asaj kohe që ndodheshin afër kroit në veri të fshatit Gruemirë,ndërsa kalonin disa udhëtar të lodhur nga udhëtimi i kërkuan ujë nga boliera e saj, por në atë kohë ishte verë e that dhe pusat kishin shumë pak ujë ndonëse vetëm atë ujë kishte pas i sqarojn se ishin në një fshat tjetër në verilindje të fshatit Gruemirë sot i quajtur Grud-Fushë dhe i kërkuan ujë pasi ishin të etur nje gruas që po mbushte ujë dhe ajo ua mohoi madje i gjuajti me gur pasi i dëgjoi këto fjalë gruaja e mirë u dha ujë të pinte pastaj udhëtarët thanë per fshatin e asaj gruas që nuk u dha ujë të pinte që është fshati i gruas të keqe sot i quajtur (Grudë),ndërsa për fshatin e gruas të mirë që u dha ujë të pinte e quajtën fshati i gruas së mirë. Që në atë kohë emri i kësaj zone mbeti emri "Gruemirë". Emri i zonës apo katundit ndeshet në kadastrat e Venedikut shek. XV si Grouemire.BurimetRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

Shih edheRedakto