Njësia administrative Mollas (Kolonjë)

(Përcjellë nga Komuna Mollas (Kolonjë))
Disambig.svg Në ketë Artikull flitet për Komunën e Mollasit që ekziston dy herë në Shqipëri, për komunat shiko këtu: Komuna Mollas
Njësia administrative Mollas (Kolonjë)
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Korçës
Rrethi Rrethi i Kolonjës
Të dhënat bazë
Popullsia 4.056 banorë banorë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Mollas është një komunë në Rrethin e KolonjësShqipëri[1] me një popullsi prej 4056 banorë.

HistoriaRedakto

Komuna Mollas ështe krijuar më 26 korrik të vitit 1992.

GjeografiaRedakto

Komuna Mollas shtrihet në pjesën veriore të qytetit të Ersekës, dhe kufizohet nga jugu me Komunën Qendër Ersekë, nga lindja me malin e Gramozit, dhe nga perëndimi me Komunën Çlirim.

Komuna Mollas shtrihet në pllajën e Kolonjës në një lartësi që varion nga 850 deri 1.200 m mbi nivelin e detit, kurse lartësia maksimale arrin në 1.750 m në malin e Gramozit.

KlimaRedakto

Klima e Komunës Mollas është klimë mesdhetare, me një verë të thatë e dimër të ftohtë me rreshje të shumta dëbore e shira. Temperaturat mesatare variojne nga 10 - 15 °C. Në periudhën e verës temperaturat minnimale arrijnë 18-20 °C dhe ato maksimale deri në 35 °C, kurse gjatë dimrit temperaturat minimale varjojne nga -18 deri në- 20 °C dhe ajo maximale nga -3 deri në -7 °C.

EkonomiaRedakto

Ekonomia e Komunës Mollas bazohet në bujqësi dhe blegtori.

BujqesiaRedakto

Toka arë kap një siperfaqe prej 1.867 ha, nga të cilat tokë e mbjellë me bimë të arave 1.150 ha, pemtore 60 ha, vreshtari 10 ha dhe pjesa tjeter është inproduktive e cila shërben si kullote për blegtorinë.

BlegtoriaRedakto

Në territorin e Komunës Mollas rriten gjedh, bagëti të imta, bletë dhe shpendë.

QeverisjaRedakto

Komuna drejtohet prej Këshillit të Komunës i cili përbëhet nga 13 këshilltarë.

ArësimiRedakto

Komuna ka 4 shkolla të ciklit të ulët, 4 shkolla të ciklit 9-vjeçar, një shkollë të mesme dhe 4 kopshte. Numri i nxënësve gjithsej që mësojnë në këto shkolla arrin 267.

ShëndetësiaRedakto

Sistemi shëndetësor përbëhet nga 3 qendra shëndetësore, 9 ambulanca. Personeli shëndetësor përbëhet nga 2 mjekë dhe 17 infermiere.

VendbanimetRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto