Njësia administrative Tregan

(Përcjellë nga Komuna Tregan)
Njësia administrative Tregan
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Elbasanit
Rrethi Rrethi i Elbasanit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Tregan është një komunë në Shqipëri.[1] Qendra administrative e komunës ndodhet në fshatin Tregan, i cili është edhe fshati më i madh i komunës. Popullsia e komunës është e shpërndarë në 12 fshatra.

GjeografiaRedakto

Komuna Tregan ka një terren kryesisht kodrinor. Sipërfaqja e tokës fushë në komunë është 81 ha, ku vetëm 35 ha janë në Kyçyk. Ndërsa pjesa kodrinore zë rreth 1258 ha dhe kjo e përqendruar më shumë në fshatrat Shilbatër dhe Gurishte, rreth 210 ha[2].

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia e komunës është e shpërndarë në 12 fshatra, të cilat paraqiten në tabelën e mëposhtme[2].

Nr. Fshati Banorë
1 Blerimas 153
2 Bizhdan 179
3 Cikallesh 339
4 Gurishte 108
5 Kaçivel 295
6 Kyçuk 386
7 Mucan 586
8 Shinavlash 531
9 Trepsenisht 343
10 Shilbatër 328
11 Tudan 264
12 Tregan 765

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

VendbanimetRedakto


BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "PLANI I ZHVILLIMIT LOKAL KOMUNA TREGAN" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 nëntor 2016. Marrë më 16 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtëRedakto