Komuna e Belimbegut është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Belimbeg.

Komuna e Belimbegut
Komuna e Ilindenit
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Belimbegut
Flag of Ilinden Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Belimbegut
Vendndodhja
Komuna e Belimbegut is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Belimbegut
Komuna e Belimbegut

Koordinatat: 41°59′0″V 21°34′0″L / 41.98333°V 21.56667°L / 41.98333; 21.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkupit
(Rajonet e MV)
Zyrat Belimbeg
Kryetari i komunës Zhika Stojanovski
Partia VMRO-DPMNE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 92.02 km2
Popullsia 15894 banorë
Dendësia 163.82/km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1041
Prefiksi 02
Targa SK
Koordinatat 41° 59′ 0″ Veri

21° 34′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ilinden.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Belimbegut kufizohet në veri me Komunën e Haraçinës, në jug me Komunën e Petrovecit, në perëndim me Komunën e Gazi Babës, dhe në lindje me Komunën e Kumanovës.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Belimbegut jetojnë 15 894 banorë, prej të cilëve maqedonas 13,959 (87.8%), serb 912 (5.7%), romë 428 (2.7%), shqiptarë 352 (2.2%) dhe të tjerë [1].

DemografiaRedakto

Popullsia e përgjithshme e komunës është 15,894[2]. Në regjistrimin e popullsisë në vitin 1994 kishte 14,512 banorë.

Grupet etnike në komunë:

  • Maqedonët = 13,959 (87.8%)
  • Serbët = 912 (5.7%)
  • Romët = 428 (2.7%)
  • Shqiptarët = 352 (2.2%)
  • Të tjerë.

VendbanimetRedakto

Komuna e Belimbegut i përfshin këto vendbanime:


Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi