Hape menynë kryesore

Komuna e Brodit është komunë që shtrihet në pjesën jugperëndimorMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Brod.

Komuna e Brodit
Општина Македонски Брод
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Makedonski Brod Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Brodit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Brodit
Komuna e Brodit

Koordinatat: 41°31′0″V 21°30′0″L / 41.51667°V 21.50000°L / 41.51667; 21.50000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni jugperëndimor
(Rajonet e RM)
Zyrat Brodi
Kryetari i komunës Xhivko Siljanoski
Partia LSDM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 888.97 km2
Popullsia 7,141 banorë
Dendësia 8.03 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 6530
Prefiksi (+389) 045
Targa MB
Koordinatat 41° 31′ 0″ Veri

21° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.MBrod.gov.mk/

GjeografiaRedakto

Komuna e Brodit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komuna e Brodit jetojnë 7 141 banorë nga të cilët...

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Brodit më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto