Rajoni jugperëndimor (Maqedoni)

Rajoni Jugperëndimor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jugperëndim të vendit. Ky rajon në perëndim kufizohet me Shqipërinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Pellagonisë, Pollogut, Shkupit dhe Rajonin e Vardarit.

Rajoni Jugperëndimor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia së Veriut
Vendbanime 286 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,340 [1] km2
Popullsia 222,385 [1] banorë

KomunatRedakto

Rajoni jugperëndimor është i përbërë nga 9 komuna[1].:

Nr. Logo Komuna
1 Komuna e Dibrës
2 Komuna e Debarcës
3 Komuna e Kërçovës
4 Komuna e Brodit
5 Komuna e Ohrit
6 Komuna e Pllasnicës
7 Komuna e Strugës
8 Komuna e Veçanit
9 Komuna e Qendrës Zhupa

DemografiaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d "Rajoni Jugperëndimor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Rajoni jugperëndimor – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale