Hape menynë kryesore

Komuna e Ohrit është komunë që shtrihet në pjesën jugperëndimoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në qytetin e Ohrit.

Komuna e Ohrit
Општина Охрид
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Old flag of Ohrid Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni jugperëndimor
(Rajonet e RM)
Zyrat Ohrid
Kryetari i komunës Konstantin Georgievski
Partia (SDSM)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 389.93 km2
Popullsia 55749 banorë
Dendësia 142.97 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 6000
Prefiksi 46
Targa OH
Faqja Zyrtare http://www.Ohrid.gov.mk/

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Ohrit jetojnë 54 380 banorë.

VendbanimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto