Komuna e Ohrit është komunë që shtrihet në pjesën jugperëndimoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në qytetin e Ohrit.

Komuna e Ohrit
Општина Охрид
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of the Ohrid Municipality, Macedonia.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni jugperëndimor
(Rajonet e MV)
Zyrat Ohrid
Kryetari i komunës Konstantin Georgievski
Partia (SDSM)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 389.93 km2
Popullsia 55749 banorë
Dendësia 142.97 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 6000
Prefiksi 46
Targa OH
Faqja Zyrtare http://www.Ohrid.gov.mk/

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Ohrit jetojnë 54 380 banorë.

VendbanimetRedakto

Komuna e Ohrit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi