Rajoni i Pollogut është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në veriperëndim të vendit. Ky rajon në perëndim kufizohet me Shqipërinë dhe në veri me Kosovën, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor dhe Rajonin e Shkupit.

Rajoni i Pollogut
Rajon
Location of Rajoni i Pollogut
Popullsia
 • Gjithsej310.178 [1]

Komunat Redakto

Rajoni i Pollogut është i përbërë nga 9 komuna [1]:

Nr Emblema Komuna
1
 
Komuna e Bogovinës
2
 
Komuna e Bërvenicës
3
 
Komuna e Jegunocit
4
 
Komuna e Gostivarit
5
 
Komuna e Mavrovës dhe Radostushës
6
 
Komuna e Tearcës
7
 
Komuna e Tetovës
8
 
Komuna e Vrapçishtit
9
 
Komuna e Zhelinës

Demografia Redakto

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b c d "Rajoni i Pollogut". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto