Hape menynë kryesore

Komuna e Bogovinës është komunë shqiptare që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë, dhe ndodhet në Rajonin e Pollogut. Qendra e komunës gjendet në fshatin Bogovinë, sipas të cilës mban emrin edhe Komuna.

Komuna e Bogovinës
Komunë
noform
Liqeni i Bogovinës
Stema_figura
Stema e Komunës së Bogovinës
Flag of Bogovinje Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Bogovinës
Vendndodhja
Komuna e Bogovinës is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Bogovinës
Komuna e Bogovinës

Koordinatat: 41°56′0″V 20°55′0″L / 41.93333°V 20.91667°L / 41.93333; 20.91667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Zyrat Bogovinë
Kryetari i komunës Albon Xhemaili
Partia Aleanca për Shqiptarët
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 141.65 km2
Popullsia 28,997 banorë
Dendësia 204.71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1220
Prefiksi (+389) 044
Targa TE
Koordinatat 41° 56′ 0″ Veri

20° 55′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare komunabogovine.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Bogovinës kufizohet në veri me Komunën e Tetovës, në lindje me Komunën e Bërvenicës, në jug me Komunën e Vrapçishtit dhe në perëndim me Republikën e Kosovës.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Bogovines jetojne 28,997 banorë nga të cilet, shqiptarë 27,614 (95.2%), turq 1,183 (4.1%), maqedonas 37 (0.1%) dhe 163 (0.6%) janë të etnive të tjera [1].

VendbanimetRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto