Hape menynë kryesore

Komuna e Vrapçishtit është komunë që shtrihet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Vrapçisht.

Komuna e Vrapçishtit
Општина Врапчиште
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Vrapčište Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Vrapçishtit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Vrapçishtit
Komuna e Vrapçishtit

Koordinatat: 41°49′0″V 20°51′0″L / 41.81667°V 20.85000°L / 41.81667; 20.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Pollogut
(Rajonet e RM)
Zyrat Vrapçishti
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 25,399 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Koordinatat 41° 49′ 0″ Veri

20° 51′ 0″ Lindje

GjeografiaRedakto

Komuna e Vrapçishtit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Vrapçishtit jetojnë 25.389 banorë nga të cilët x % janë:

  • Shqiptarë = 21,101 (83.1%)
  • Turq = 3,134 (12.3%)
  • Maqedonë = 1,041 (4.1%)
  • Të tjerë = 123 (0.5%)

EkonomiaRedakto

VendbanimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto