Komuna e Vrapçishtit është komunë që shtrihet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Vrapçisht.

Komuna e Vrapçishtit
Општина Врапчиште
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Vrapčište Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Vrapçishtit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Vrapçishtit
Komuna e Vrapçishtit

Koordinatat: 41°49′0″V 20°51′0″L / 41.81667°V 20.85000°L / 41.81667; 20.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Pollogut
(Rajonet e MV)
Zyrat Vrapçishti
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 25,399 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Koordinatat 41° 49′ 0″ Veri

20° 51′ 0″ Lindje

GjeografiaRedakto

Komuna e Vrapçishtit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Vrapçishtit jetojnë 25.389 banorë nga të cilët x % janë:

  • Shqiptarë = 21,101 (83.1%)
  • Turq = 3,134 (12.3%)
  • Maqedonë = 1,041 (4.1%)
  • Të tjerë = 123 (0.5%)

EkonomiaRedakto

VendbanimetRedaktoShiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi