Komuna e Bërvenicës është komunë në veriperëndim të Maqedonisë, dhe është pjesë e Rajonit të Pollogut.

Komuna e Bërvenicës
Komunë
noform
Kuvendi i komunës së Brevenicës
Stema_figura
Stema e Komunës së Bërvenicës
Brvenica flag.gif
Flamuri i Komunës së Bërvenicës
Vendndodhja
Komuna e Bërvenicës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Bërvenicës
Komuna e Bërvenicës

Koordinatat: 41°58′0″V 20°59′0″L / 41.96667°V 20.98333°L / 41.96667; 20.98333

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollogut
(Rajonet e MV)
Zyrat Bërvenicë
Kryetari i komunës Enver Pajaziti
Partia BDI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 164,3 km2
Popullsia 15 855 banorë
Dendësia 96,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1216
Prefiksi (+389) 044
Targa TE
Koordinatat 41° 58′ 0″ Veri

20° 59′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare brvenica.gov.mk

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 1994 në Komunën e Bërvenicës jetonin 14 793 banorë ndërsa në vitin 2002[1], 15 855 banorë me këtë përbërje etnike :

Kombësia Banorë
Maqedone 5 949
Shqiptare 9 770
Të tjerë 136
Gjithsej 15 855[1]

EkonomiaRedakto

Popullsia aktive e Ballishtit meret me bujqësi, tregti, transport, hotelieri dhe një pjesë e konsiderueshme gjendet në disa vende të Evropës si në ; Gjermani, Zvicër, Danimarkë, Norvegji, Itali, Austri etj. ekonomia e këtij vend në kohërat më të vjetra është mar me bujqësi por në kohën më të re meret shumë lloje biznesesh të mesme dhe të vogla, fshati ne fajal posedon me disa fabrika të drithërave përpunimin e qumështit kultivimin e kafshev etj, ku në këto fabrika janë të punsuar disa banor t këtij vend.

VendbanimetRedakto

  • Çellopek
  • Miletinë
  • Blacë
  • Tenovë
  • Stence
  • Radovec
  • Gurguricë
  • Volkovi
  • Sellarcë e Poshtme

Shiko edheRedaktoReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi