Zherovjani (maqedonisht: Жеровјане) është fshat shqiptar që shtrihet në komunën e Bogovinës, në Republikën e Maqedonisë.

Zherovjan
Жеровјане
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej914
{{{postal_code_type}}}
1221
TargatTE
Xhamia në qendër të Fshatit Zherovjan


Ekonomia Redakto

 
 
Posta

Ne fsh.Zherovjan per shkak te pozites gjeografike,reth autostrades ka shum fabrika dhe firma ndertimtarie dhe biznese te ndryshme.

Kultura Redakto

 

Egziston salla sportive Liria ku e posedon njeri nder klubet me te vjetra volejbollistike ne Maqedoni drejtuar nga trajneri Hakik Ferati

Historia Redakto

 
Simboli i Fshatit Zherovjan
 
Stacioni Hekurudhor

Ky fshat ka histori ne vete.Eshte nje nder fshatrat me te vjeter ne rethine.Emri i pare eshte BADOVINE dhe ne 100 vitet e fundit ka filluar te thiret Zherovjan.Ka qene fshat kyesisht me popullsi maqedone dhe shqiptar ordodoks mirepo me kalimin e kohes maqedonasit shperngulen nga fshati kurse shqiptaret jan te fese islame dhe me etnicitet te paster shqiptar.Eshte fshat ardhacak qe do me thene se shumica e tanishme e fshatit jane te ardhur nga fshatrat e tjer apo malsor ashtu qe kane ardhur ne fshatin zherovjan.

Sporti Redakto

 
Amblema e klubit të volejbollit Liria

Shih edhe Redakto